Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Aikido?

 

 

    Aikido je japonské bojové umění harmonicky rozvíjející tělo i ducha. Svým nenásilným defenzivním pojetím boje je vhodné pro všechny věkové kategorie, muže i ženy. Studium aikido zahrnuje boj beze zbraně, boj s tyčí (jo), mečem (bokken) a nožem (tanto). Nedílnou součástí výuky jsou dechová a meditační cvičení.

 

Co je to Hojo? 

 

 

Jelikož Aikido vychází ze starých válečnických umění samurajů,nedílnou součástí výuky je trénink se zbraněmi(bokken,jo,tanto),ale také praktikujeme HOJO,což jsou prastaré zenové bojové sestavy s mečem pocházející ze školy kendžucu ze 14.století(Kashima shiden ryu),které učí správému dýchání,koncentraci,stabilitě a nehybnosti toku myšlenek.
 
Masatomi Ikeda vložil do výuky aikido nejen řadu zdravotně relaxačních cvičení, ale zároveň jej propojil s prastarým zenovým a relativně vzácným cvičením zvaným Kashima Shinden Jikishinkage Ryu, zkráceně pouze HOJO. Cvičení obsahuje 4 katy nazvané dle ročních období a znázorňuje onen uzavřený kruh pohybu života – symbol ZENU. Smyslem tréninku HOJO je budovat perfektní koncentraci, mushin – myšlení bez myšlenek, potlačení jakýchkoliv emocí, učí správnému dýchání, vnímat svoje vlastní tělo, energii, stabilitu. Sestavy se cvičí v archetypální formě „otec – syn“, kde otec představuje učitele a syn žáka.
Studium HOJO je velmi užitečné obohacení cvičení aikido a pomáhá k pochopení mnoho dalších souvislostí v nekonečně bohaté cestě bojového umění.
Do tréninků také zařazujeme cvičení zvané Aiki Batto Ho – samostatné cvičení s japonským mečem, připomínající bojové umění Iaido. Další pouze zdánlivě jednoduché cvičení sloužící k uvědomění si vlastního těla a mysli.
Cílém tréninku bojového umění je vychovat kompletní osobnost, nejen po technické, ale i po vyzrálé duševní stránce.

 

 

 

Historie Aikido

Morihei Ueshiba

Aikido v ČR

Základní pojmy

Etika a etiketa v dojo